Huawei a Google Play: Co se děje?

Huawei A Google Play

Spolupráce Huawei a Google

Spolupráce společností Huawei a Google, zejména v oblasti operačního systému Android a obchodu s aplikacemi Google Play, byla pro obě strany klíčová po mnoho let. Telefony Huawei, známé svým elegantním designem a pokročilými technologiemi, se staly mezi uživateli velmi oblíbené, a to i díky bezproblémové integraci služeb Google. V roce 2019 však americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila jejich přístup k technologiím amerických firem, včetně Google. To znamenalo, že nové modely telefonů Huawei již nemohly být dodávány s předinstalovanými aplikacemi a službami Google, jako je Google Play, Gmail nebo Google Maps. Tato situace donutila Huawei k vývoji vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery, které se snaží nahradit služby Google. I když se Huawei daří budovat ekosystém aplikací pro HarmonyOS, absence služeb Google stále představuje pro některé uživatele významnou překážku.

Obchodní válka USA a Číny

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou má dalekosáhlé důsledky pro technologický sektor, a to zejména pro společnosti Huawei a Google. V roce 2019 americká vláda zařadila Huawei na černou listinu, čímž znemožnila americkým firmám obchodovat s touto čínskou společností bez zvláštního povolení.

Funkce Huawei (bez Google Play) Zařízení s Google Play
Dostupnost aplikací Omezená na AppGallery a další alternativní obchody Široká škála aplikací dostupná v Google Play Store
Google služby (Gmail, Mapy, YouTube) Nativní aplikace Google nejsou dostupné, existují alternativní řešení Plně integrované a dostupné
Synchronizace dat Omezená synchronizace s Google službami, závisí na alternativních řešeních Plná synchronizace s Google účtem

Jedním z nejvýraznějších dopadů tohoto kroku je absence obchodu Google Play a dalších aplikací a služeb Google na nových telefonech Huawei. Uživatelé telefonů Huawei tak přišli o přístup k populárním aplikacím, jako je Gmail, YouTube nebo Mapy Google.

Ačkoliv Huawei vyvíjí vlastní operační systém HarmonyOS a obchod s aplikacemi AppGallery, absence služeb Google představuje pro Huawei na globálním trhu značnou nevýhodu. Spolupráce mezi společnostmi Huawei a Google tak zůstává i nadále napjatá a nejistá, a to i přes snahu o zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou.

Sankce proti Huawei

V květnu 2019 uvalily Spojené státy na společnost Huawei obchodní omezení, která významně ovlivnila její přístup k americkým technologiím, včetně služeb společnosti Google. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo zásadní změnu, jelikož nové modely již nemohly být vybaveny oblíbenými aplikacemi Google, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google a další. Absence Obchodu Play představuje pro mnoho uživatelů značnou překážku, neboť tato platforma slouží jako primární zdroj pro stahování a aktualizaci aplikací v systému Android.

Huawei se s touto situací snaží vyrovnat vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a budováním ekosystému aplikací AppGallery. Přestože AppGallery zaznamenala určitý pokrok a nabízí stále širší škálu aplikací, stále se nemůže rovnat komplexnosti a dostupnosti aplikací v Obchodu Play. Pro Huawei tak sankce znamenají značnou komplikaci v boji o udržení konkurenceschopnosti na globálním trhu s chytrými telefony. Vztah mezi společnostmi Huawei a Google tak zůstává napjatý a jeho budoucnost nejistá.

Ztráta přístupu k Google Play

Jednou z nejvýraznějších změn, které zasáhly uživatele telefonů Huawei, je bezesporu ztráta přístupu k obchodu Google Play. Tato situace je důsledkem napjatého vztahu mezi společnostmi Huawei a Google, který vyústil v americké sankce vůči čínskému technologickému gigantu. Pro uživatele to znamená, že si nemohou standardním způsobem stahovat a aktualizovat aplikace jako Gmail, Mapy Google nebo YouTube. Ačkoliv Huawei vyvíjí vlastní alternativní obchod s aplikacemi s názvem AppGallery, pro mnoho uživatelů to nepředstavuje plnohodnotnou náhradu. Absence Google Play tak zůstává pro Huawei významnou překážkou na poli mobilních telefonů a pro mnoho uživatelů představuje zásadní faktor při výběru nového zařízení.

Dopad na uživatele Huawei

Rozchod Huawei s Googlem a jeho dopadem na uživatele je stále aktuální téma. V důsledku amerických sankcí ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám Googlu, včetně Obchodu Play. Pro uživatele to znamená, že si na nových telefonech Huawei nemohou oficiální cestou stahovat populární aplikace jako Facebook, Instagram nebo Mapy Google. Absence Obchodu Play představuje pro mnoho uživatelů značnou komplikaci a omezení. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastním obchodem s aplikacemi AppGallery, který se neustále rozrůstá. Přechod na ekosystém Huawei však může být pro některé uživatele náročný a ne všechny aplikace jsou v něm dostupné. I přes tyto překážky se Huawei snaží uživatelům nabídnout co nejlepší možnou alternativu a nadále vyvíjí vlastní služby a aplikace. Budoucnost vztahu mezi Huaweiem a Googlem je nejistá a zbývá vidět, jak se situace vyvine.

Alternativy Google Play

Vzhledem k napjatým vztahům mezi společnostmi Huawei a Google a následnému zablokování přístupu Huawei k některým službám Google, včetně obchodu Google Play, museli uživatelé telefonů Huawei hledat alternativní zdroje pro stahování aplikací. Huawei zareagoval na tuto situaci vývojem vlastního obchodu s aplikacemi nazvaného AppGallery. AppGallery nabízí širokou škálu aplikací, a to jak globálních, tak lokálních, a neustále se rozrůstá. Kromě AppGallery existuje i řada dalších alternativních obchodů s aplikacemi pro Android, jako například Amazon Appstore, APKPure nebo Aptoide. Tyto obchody umožňují uživatelům stahovat aplikace ve formátu APK, který lze následně nainstalovat do telefonu. Je však důležité dbát na bezpečnost a stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů, aby nedošlo k ohrožení vašeho zařízení malwarem.

Vztah Huawei a Googlu? Ten se dá popsat jako manželství, kde se partneři rozešli, ale pořád sdílí péči o děti. Děti v tomto případě představují miliony uživatelů Huawei, kteří přišli o plnohodnotný přístup k aplikacím Googlu.

Bořivoj Král

Huawei Mobile Services (HMS)

V roce 2019 se vztahy mezi společnostmi Huawei a Google značně zkomplikovaly kvůli politickým rozhodnutím americké vlády. Důsledkem bylo, že nové telefony Huawei, včetně modelů řady A, přišly o přístup k obchodu Google Play a dalším klíčovým aplikacím Google. Jako reakci na tuto situaci Huawei vyvinul a uvedl na trh vlastní ekosystém mobilních služeb nazvaný Huawei Mobile Services (HMS). HMS představuje alternativu ke službám Google a zahrnuje vlastní obchod s aplikacemi AppGallery, cloudové úložiště Huawei Cloud, navigační systém Petal Maps a další služby. Ačkoliv HMS zaznamenaly značný pokrok a nabízejí stále širší škálu aplikací a funkcí, pro některé uživatele může absence některých populárních aplikací, které jsou úzce spjaty se službami Google, představovat komplikaci.

AppGallery - obchod s aplikacemi

Společnost Huawei se musela v roce 2019 vyrovnat s významným zlomem, když jí americká vláda uvalila obchodní omezení. Tato omezení znemožnila společnosti Huawei spolupracovat s americkými firmami, včetně Googlu. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo zásadní změnu, jelikož jejich zařízení již nemohla být dodávána s oblíbenými aplikacemi a službami Google, jako je Google Play Store, Gmail nebo Google Mapy.

Huawei zareagovala na tuto situaci vývojem vlastního obchodu s aplikacemi s názvem AppGallery a investováním do rozvoje vlastního ekosystému mobilních služeb (Huawei Mobile Services, HMS). AppGallery se od té doby stala třetím největším obchodem s aplikacemi na světě a nabízí širokou škálu aplikací pro nejrůznější kategorie, od sociálních médií a her po finanční a nákupní aplikace. Huawei intenzivně pracuje na tom, aby do AppGallery přilákala vývojáře a nabídla tak uživatelům co nejširší výběr aplikací.

Přestože AppGallery zaznamenala značný pokrok, stále postrádá některé populární aplikace, které jsou dostupné v obchodě Google Play. Pro některé uživatele to může být limitující faktor. Huawei si je této skutečnosti vědoma a aktivně pracuje na tom, aby tuto mezeru co nejvíce zmenšila.

Budoucnost Huawei bez Google Play

V květnu 2019 americká vláda zařadila Huawei na tzv. Entity List, čímž čínské společnosti znemožnila obchodovat s americkými firmami bez speciální licence. To mělo zásadní dopad na chytré telefony Huawei, které od té doby nemohou oficiálně využívat služby a aplikace Google, včetně obchodu Google Play.

Absence Google Play představuje pro Huawei značnou výzvu. Google Play je nejpoužívanějším obchodem s aplikacemi pro Android a jeho absence omezuje uživatele Huawei v přístupu k mnoha populárním aplikacím a hrám. Společnost Huawei se s touto situací snaží vyrovnat rozvíjením vlastního obchodu s aplikacemi AppGallery a spoluprací s vývojáři na zpřístupnění jejich aplikací i pro uživatele Huawei.

I přes úsilí Huawei zůstává absence Google Play pro některé uživatele zásadním negativem. Huawei se tak musí i nadále snažit o to, aby uživatelům nabídla plnohodnotnou alternativu, která jim umožní využívat jejich zařízení naplno. Budoucnost Huawei bez Google Play je tak stále nejistá a bude záležet na tom, jak se společnosti podaří dále rozvíjet vlastní ekosystém aplikací a služeb.

Možný návrat Google služeb?

Otázka možného návratu služeb Google na zařízení Huawei je stále aktuální. Vztah mezi společnostmi Huawei a Google prošel v posledních letech turbulentním obdobím. V důsledku amerických sankcí ztratil Huawei přístup k některým klíčovým technologiím, včetně Google Mobile Services (GMS). To znamená, že novější telefony Huawei, jako je například populární řada P40, nemohou oficiálně používat Google Play Store, Gmail, Google Mapy a další oblíbené aplikace.

Absence Google Play Store je pro mnoho uživatelů zásadní překážkou, protože omezuje dostupnost aplikací. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastním obchodem s aplikacemi AppGallery a investicemi do vývoje vlastních mobilních služeb (Huawei Mobile Services, HMS). Přestože AppGallery zaznamenala značný růst a nabízí stále širší škálu aplikací, pro mnoho uživatelů stále nepředstavuje plnohodnotnou náhradu za Google Play Store.

Návrat služeb Google na zařízení Huawei by byl pro obě společnosti významným krokem. Pro Huawei by to znamenalo obnovení přístupu k milionům uživatelů, kteří upřednostňují ekosystém Google. Pro Google by to znamenalo návrat na důležitý trh. Nicméně, vzhledem k současné geopolitické situaci a přetrvávajícím obchodním omezením je v blízké budoucnosti nepravděpodobné, že by se služby Google na zařízení Huawei vrátily.

Současný stav a perspektiva

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která mimo jiné znemožnila čínské firmě přístup k některým klíčovým službám Google, včetně obchodu s aplikacemi Google Play. To mělo zásadní dopad na telefony Huawei, které od té doby přicházejí bez předinstalovaných aplikací a služeb Google. Huawei zareagoval vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Ačkoliv se AppGallery rozvíjí a nabízí stále širší škálu aplikací, stále nedosahuje takové komplexnosti a dostupnosti aplikací jako Google Play. Pro uživatele telefonů Huawei to znamená, že se musí obejít bez některých oblíbených aplikací nebo hledat alternativní způsoby jejich instalace. Perspektiva vztahu mezi oběma společnostmi zůstává nejistá. Záleží na budoucí politice USA a na tom, zda Huawei dokáže uživatele přesvědčit o kvalitě a atraktivitě svých vlastních řešení.

Publikováno: 04. 11. 2024

Kategorie: Technologie