Huawei Google: Konec války?

Huawei Google

Spolupráce Huawei a Google

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. Tato situace začala v roce 2019, kdy americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení. Tato omezení bránila společnosti Huawei v přístupu k americkým technologiím, včetně operačního systému Android od Googlu a služeb Google Mobile Services (GMS), jako je Google Play Store, Gmail a YouTube.

Pro uživatele telefonů Huawei to mělo významné důsledky. Nové telefony Huawei, uvedené na trh po zavedení omezení, již nemohly používat GMS. To znamenalo, že uživatelé přišli o přístup k mnoha populárním aplikacím a službám, na které byli zvyklí. Huawei se snažil tuto situaci řešit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery. Přestože společnost dosáhla v této oblasti určitého pokroku, stále čelí výzvám v podobě omezené dostupnosti aplikací a kompatibility s aplikacemi Android.

Obchodní válka USA a Číny

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou měla značný dopad na mnoho technologických společností, a Huawei není výjimkou. V roce 2019 americká vláda zařadila Huawei na tzv. Entity List, čímž čínské firmě znemožnila obchodovat s americkými společnostmi bez zvláštního povolení. Toto rozhodnutí mělo dalekosáhlé důsledky pro Huawei, zejména v oblasti mobilních telefonů.

Jedním z nejviditelnějších dopadů bylo omezení přístupu Huawei k službám a aplikacím Google, včetně obchodu Google Play a aplikací jako Gmail, YouTube a Mapy Google. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo značné nepohodlí, protože přišli o přístup k mnoha populárním a užitečným aplikacím. Huawei se od té doby snaží nahradit služby Google vlastním ekosystémem, včetně obchodu s aplikacemi AppGallery a dalšími službami. Přestože se Huawei podařilo dosáhnout určitého pokroku, ztráta přístupu k službám Google nadále ovlivňuje konkurenceschopnost jejích telefonů na globálním trhu.

Sankce proti Huawei

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím, a to především kvůli sankcím uvaleným Spojenými státy na čínského technologického giganta. Tyto sankce, zavedené v roce 2019, vycházely z obav o národní bezpečnost a z podezření, že Huawei by mohla být napojena na čínskou vládu a mohla by představovat hrozbu pro kybernetickou bezpečnost.

Srovnání Huawei a Google
Funkce Huawei Google
Operační systém pro mobilní zařízení HarmonyOS, dříve Android (bez Google služeb) Android
Dostupnost aplikací Google (Mapy, Gmail, Obchod Play) Ne Ano
Vývoj vlastních procesorů pro mobilní zařízení Ano (Kirin, Snapdragon) Ano (Tensor)

Jedním z nejvýznamnějších dopadů těchto sankcí bylo omezení přístupu Huawei k službám a aplikacím Google, včetně obchodu Google Play. To znamenalo, že nové telefony Huawei, i když vybavené operačním systémem Android, nemohly používat populární aplikace jako Gmail, YouTube nebo Mapy Google. Tato situace značně ovlivnila atraktivitu telefonů Huawei pro zákazníky mimo Čínu, kteří jsou na ekosystému Google silně závislí. Huawei se snaží dopady sankcí zmírnit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a budováním vlastního ekosystému aplikací. Zda se jí podaří nahradit služby Google a znovu získat důvěru zákazníků, je však otázkou.

Ztráta přístupu k aplikacím Google

V květnu 2019 americká vláda uvalila na společnost Huawei obchodní omezení, která výrazně ovlivnila přístup uživatelů Huawei k aplikacím a službám Google. Tato omezení, známá jako "Huawei ban", brání společnosti Huawei v obchodování s americkými společnostmi, včetně Googlu. Pro uživatele Huawei to znamená, že nové telefony Huawei, uvedené na trh po zavedení zákazu, již nemají předinstalované aplikace a služby Google, jako je Obchod Play, Gmail, Mapy Google a YouTube. Absence těchto populárních a široce používaných aplikací představuje pro mnoho uživatelů Huawei značnou nevýhodu a pro Huawei samotnou znamená ztrátu konkurenceschopnosti na trhu. Společnost Huawei se snaží tuto situaci řešit vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a obchodu s aplikacemi AppGallery, ale nahradit ekosystém Google je mimořádně náročný úkol. Vztah mezi společnostmi Huawei a Google zůstává napjatý a nejistý, což zanechává uživatele Huawei v nejistotě ohledně budoucí dostupnosti a podpory aplikací Google na jejich zařízeních. Je důležité si uvědomit, že telefony Huawei zakoupené před zavedením zákazu a telefony, které již měly v době zavedení zákazu nainstalované aplikace Google, si zachovávají přístup k těmto aplikacím a službám.

Dopad na uživatele Huawei

Vztah mezi společnostmi Huawei a Google se stal v posledních letech napjatým, což mělo citelný dopad na uživatele Huawei po celém světě. V důsledku obchodních omezení ze strany USA ztratil Huawei přístup k některým klíčovým službám a aplikacím Google, včetně obchodu Google Play a populárních aplikací jako Gmail, YouTube a Mapy Google.

Pro stávající uživatele telefonů Huawei to znamenalo značnou změnu. Ačkoliv stávající telefony s již nainstalovanými aplikacemi Google fungují i nadále, uživatelé přišli o možnost stahovat aktualizace aplikací z Google Play. To znamená, že aplikace postupem času zastarávají, mohou obsahovat bezpečnostní chyby a nemusí fungovat správně.

Novější telefony Huawei pak služby Google postrádají úplně, což mnohé uživatele odrazuje od jejich koupě. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastním operačním systémem HarmonyOS a obchodem s aplikacemi AppGallery, ale ty zatím nedosahují popularity a komplexnosti ekosystému Google. Ztráta přístupu ke službám Google tak pro Huawei představuje značnou překážku na trhu a pro uživatele znamená kompromis v podobě omezeného uživatelského komfortu.

Vývoj operačního systému HarmonyOS

Vývoj operačního systému HarmonyOS společností Huawei byl do značné míry ovlivněn komplikovaným vztahem s Googlem. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která firmě znemožnila přístup k některým klíčovým technologiím, včetně operačního systému Android a služeb Google Mobile Services (GMS). Tato situace donutila Huawei urychlit vývoj vlastní alternativy, kterou se stal právě HarmonyOS. Ačkoliv Huawei opakovaně deklaroval, že HarmonyOS není náhradou za Android, ale spíše platformou pro propojení různých zařízení, dopad amerických sankcí je v tomto kroku nepopiratelný. Absence GMS na telefonech Huawei s HarmonyOS představuje pro uživatele značnou nevýhodu, neboť přicházejí o přístup k oblíbeným aplikacím jako je Google Play, YouTube, Gmail a další. Huawei se snaží tuto mezeru zaplnit vlastním obchodem s aplikacemi AppGallery a rozvíjením ekosystému Huawei Mobile Services (HMS), nicméně pro mnoho uživatelů to stále není plnohodnotná náhrada. Budoucnost HarmonyOS a jeho úspěch na trhu tak do značné míry závisí na tom, zda se Huawei podaří přesvědčit vývojáře a uživatele o jeho kvalitách a potenciálu, a také na dalším vývoji vztahů mezi Čínou a USA.

Alternativy k aplikacím Google

Situace mezi společnostmi Huawei a Google je komplikovaná. V roce 2019 uvalila americká vláda na Huawei obchodní omezení, která mimo jiné znemožnila společnosti Google spolupracovat s čínským gigantem. Pro uživatele telefonů Huawei to znamenalo ztrátu přístupu k některým klíčovým službám Google, jako je obchod s aplikacemi Google Play. Huawei však nezahálel a začal aktivně pracovat na vlastních alternativách. Vytvořil vlastní obchod s aplikacemi s názvem AppGallery a zároveň investuje do vývoje vlastních mobilních služeb (Huawei Mobile Services), které nahrazují ty od Googlu. I když AppGallery stále nedosahuje takové šíře nabídky aplikací jako Google Play, Huawei intenzivně pracuje na tom, aby do svého obchodu přilákal vývojáře a nabídl uživatelům co nejširší škálu aplikací. Uživatelé tak v AppGallery najdou stále více populárních aplikací a her. Kromě toho Huawei nabízí i další možnosti, jak do telefonů instalovat aplikace, například prostřednictvím souborů APK. Je důležité si uvědomit, že používání alternativních zdrojů aplikací může představovat bezpečnostní riziko, proto je vždy doporučeno stahovat aplikace pouze z důvěryhodných zdrojů.

Budoucnost spolupráce Huawei a Google

Vztahy mezi společnostmi Huawei a Google prošly v posledních letech turbulentním obdobím. V roce 2019 americká vláda uvalila na Huawei obchodní omezení, která čínskému technologickému gigantu znemožnila přístup k některým klíčovým technologiím, včetně služeb Google Mobile Services (GMS) pro své nové smartphony. To mělo významný dopad na Huawei, protože GMS zahrnuje populární aplikace jako Google Play Store, Gmail, YouTube a Google Maps, na které jsou uživatelé Androidu po celém světě zvyklí.

Huawei zareagoval na tuto situaci vývojem vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému mobilních služeb Huawei Mobile Services (HMS). Společnost investuje značné prostředky do vývoje HMS a snaží se přilákat vývojáře aplikací, aby vytvářeli aplikace pro svou platformu. Přestože Huawei dosáhl určitého pokroku, HMS stále zaostává za GMS z hlediska dostupnosti aplikací a uživatelské základny. Budoucnost spolupráce mezi Huaweiem a Googlem zůstává nejistá. Změna americké politiky vůči Huawei by mohla otevřít dveře k obnovení partnerství, ale v tuto chvíli se zdá, že obě společnosti kráčí vlastní cestou. Huawei se zaměřuje na rozvoj vlastního ekosystému, zatímco Google pokračuje v posilování své pozice na globálním trhu s operačními systémy pro chytré telefony.

Možné scénáře vývoje

Budoucnost vztahu mezi společnostmi Huawei a Google je nejistá a závisí na mnoha faktorech, včetně geopolitické situace a vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Jedním z možných scénářů je zmírnění napětí a obnovení spolupráce v plném rozsahu. V takovém případě by se telefony Huawei mohly vrátit k používání služeb Google, včetně obchodu Play Store a aplikací jako Gmail, Mapy Google a YouTube. Jiným scénářem je pokračování stávajícího stavu, kdy Huawei vyvíjí vlastní ekosystém aplikací a služeb, zatímco Google má omezený přístup na jeho zařízení. To by znamenalo, že uživatelé telefonů Huawei by se museli spoléhat na alternativní obchody s aplikacemi a služby, což by mohlo být pro některé méně pohodlné. Třetím, méně pravděpodobným scénářem je úplné oddělení obou společností, kdy by Huawei nemohl používat žádný software od Googlu. To by mělo pro Huawei značné dopady, protože by musel vybudovat plně funkční a konkurenceschopný ekosystém bez podpory Googlu, což by bylo extrémně náročné.

Dopad na technologický trh

Dopad napjatých vztahů mezi společnostmi Huawei a Google na technologický trh byl a stále je značný. Zákaz ze strany americké vlády, který brání společnosti Google v obchodování s Huawei, měl za následek ztrátu přístupu k důležitým aplikacím a službám Google pro nové telefony Huawei. To se dotklo milionů uživatelů po celém světě, kteří si oblíbili telefony Huawei pro jejich design a technologickou vyspělost. Ztráta přístupu k obchodu Google Play a aplikacím jako Gmail, YouTube nebo Mapy Google, znamenala pro Huawei nutnost hledat alternativní řešení. Společnost investovala nemalé prostředky do vývoje vlastního operačního systému HarmonyOS a ekosystému aplikací AppGallery. I když se Huawei podařilo zmírnit dopady zákazu a nadále působí na trhu, omezení ze strany USA zpomalila růst společnosti a ovlivnila její pozici na globálním trhu.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Technologie