Placení mobilem a vše, co byste měli vědět
Placení mobilem je v poslední době na vzestupu. Většina lidí disponuje bankovními účty a mnozí zároveň vlastní chytrý mobilní telefon. Je v podstatě jedno, zda máte Samsung S21, iPhone či jiné značky. Důležité je to, že s většinou těchto zařízení můžete platit.
- Bezkontaktní placení
- Různá řešení Google Pay, Apple Pay a další
- Využívání technologie NFC
V souvislosti s nastupujícím trendem si možná někteří pokládají otázku, zda jednou mobilní telefony nenahradí klasické platební karty. Aby toho nebylo málo, platební technologie jsou integrovány do chytrých hodinek, s nimiž lze také platit.
Zájem o placení mobilem je pozvolný
Je pravdou, že placení mobilem je využívané hlavně u mladší generace a lidí, kteří propadli moderním technologiím. I když kolem sebe vidíme jednoho člověka za druhým, jak při placení vytahuje mobilní telefon, průzkumy hovoří trochu jinak. O tom vypovídají historická data z roku 2021 prezentovaná v tabulce níže.
Předmět | Hodnota |
Platba platební kartou | 44 % |
Platba v hotovosti | 35 % |
Mobilní telefon | 17 % |
Chytré hodinky | 4 % |
Nutno podotknout, že vývoj jde neustále kupředu a placení mobilem je na vzestupu. Pokud jste této možnosti placení doposud nepropadli, možná Vám celou tematiku více osvětlí následující řádky.
Debetní kartu uložíte do telefonu
Zmínit bychom se měli o tom, jak vlastně platební kartu dostanete do mobilního telefonu. K tomu jsou využívány přidružené služby jako Google Pay, Apple Pay a další. Karta je ve výsledku načtena a bezpečně uložena do mobilního telefonu. Její uložení je vzdáleně ověřeno přes Vaši domovskou banku.
Do mobilního telefonu si nemusíte ukládat pouze jednu platební kartu, ale více karet najednou. Tomáš S., bankovní úředník.
Tomáš S., bankovní úředník.
V okamžiku, kdy máte kartu uloženou, můžete se vrhnout na placení mobilem. V dnešní době budete schopni zaplatit všude tam, kde jste doposud používali běžnou platební kartu. Výjimkou mohou být snad jen hodně zastaralé terminály. To samé se týká také placení v zahraničí.
Placení mobilem od A až do Z
Placení mobilem probereme opravdu detailně. Na úvod je zapotřebí uvést, že chcete-li platit mobilním telefonem, musí existovat podpora NFC platby. V tomto ohledu si můžete oddechnout, protože až na nějaké malé výjimky tyto služby přináší v podstatě všechny bankovní domy. Zároveň je třeba vědět, zda banka podporuje konkrétní službu.
- Google Pay
- Apple Pay
- Garmin Pay
První dvě patří k nejpoužívanějším všude na světě. Vedle nich jsou tu i ostatních služby v podání Fitbit Pay, popřípadě Samasung Pay. Ne u všech bank je ale zaručena náležitá podpora. O tom se informujte u svého bankovního domu.
Výhody placení mobilem
Placení mobilním telefonem je pochopitelně spjato s řadou nejrůznějších benefitů. V první řadě jde o maximální jednoduchost celého procesu. Stačí si stáhnout platební aplikaci, uložit platební kartu a můžete se pustit do placení. NFC platby jsou navíc realizovatelné i v okamžiku, kdy nemáte připojení na wifi a data.
Předmět | Hodnota |
Rychlost platby | Okamžitá |
Vzdálenost od terminálu | Minimální |
Zabezpečení | Odemčení telefonu |
Počet uložených karet | Neomezeně |
Obvykle platí, že u nákupů do 500 Kč stačí jen probudit Vaše mobilní zařízení a můžete platit. V opačném případě je třeba mobilní telefon odemknout. To je jeden ze zásadních bezpečnostních prvků.
Bezpečnost platby mobilem
Placení mobilem je výhodné také v tom, že v rámci platby nejsou předávány údaje o kartě a žádná další osobní data. Platby získávají virtuální kódy, takže se nemusíte obávat žádného zneužití a podobných nepříjemností.
Kdyby Vám náhodou ukradli mobilní telefon s platební kartou, můžete si ji nejenom zablokovat, ale na dálku vymazat celý obsah svého telefonu.
Radek B., IT pracovník.
Oproti běžným platebním kartám se tak nabízí dvojí ochrana a odpadá nutnost blokace a jiných nežádoucích úkonů. Stejné benefity lze očekávat také u placení chytrými hodinkami, jak z pohledu placení, tak odemykání zařízení. Důraz na bezpečnost je v tomto směru prioritou číslo jedna.
Správa financí v mobilním telefonu
Mobilní telefon se Vám obecně stane perfektním nástrojem pro správu osobních financí. Dokazuje to mobilní bankovnictví, které je alternativou toho internetového. V něm uvidíte všechny své transakce, platby, můžete spravovat karty a mnohé jiné. Mimochodem, do telefonu si můžete uložit platební karty odlišného typu.
- VISA
- MasterCard
- Ostatní druhy karet
O zrealizovaných platbách prostřednictvím mobilního telefonu budete zároveň náležitě informováni. K tomu slouží notifikace. Ty přichází nejenom od Vaší banky, ale také od aplikací Google Pay, Apple Pay a ostatních.
Spravujte finance s pomocí aplikace
Když se řekne správa financí v mobilním telefonu, nemusí to vždy znamenat jenom placení mobilem. Existuje i spousta aplikací, které Vám umožní hlídat peníze a mít je pod naprostým drobnohledem. Ve své podstatě si povedete rodinný rozpočet v elektronické, potažmo mobilní formě.
Předmět | Hodnota |
Základní charakteristika | Evidence příjmů a výdajů |
Správa peněz | Rozpočty a grafy |
Synchronizace | S některými bankami |
Cena | Zdarma i za poplatek |
Každý asi zná tvorbu rodinného rozpočtu. Evidence příjmů a výdajů, z níž pak vyhodnocuje svou finanční bilanci a hlídáte si za co utrácíte. Takové věci za Vás může provádět konkrétní aplikace pro správu financí. O nic se nestaráte, jen evidujete své příjmy a výdaje. Aplikace Vás sama upozorní na to, abyste nepřekročili nastavený limit.
Synchronizace s bankou
Správa financí se pod taktovkou některých vývojářů dotahuje opravdu k dokonalosti. Tyto aplikace totiž lze propojit s bankovním účtem a zautomatizovat platby. To znamená, že se vyhnete ručním záznamům a vše se bude evidovat do kategorií dle platby a pohybů na účtu.
Správa financí v mobilním telefonu je dnes hodně oblíbená a pomůže Vám držet rozpočet na uzdě.
Lukáš R., vývojář aplikací.
Vedle placení mobilem tak můžete přejít na plnohodnotnou správu financí prostřednictvím mobilního telefonu. O svých penězích budete moci rozhodovat kdykoliv a kdekoliv.
Placení mobilem – Závěrečný souhrn
Když si porovnáte placení kartou a chytrým telefonem přijdete na to, že z pohledu jednoduchosti jsou tyto metody zcela vyrovnané. Pokud jde o bezpečnost, placení mobilem je při dodržení jistých pravidel určitě na výši. Ve výsledku je tedy pouze na Vás samotných, zda se při placení přikloníte k vytažení karty z peněženky nebo sáhnete po mobilním telefonu.
Otázky a odpovědi
Zajímají Vás další věci spojené s placením mobilem? Chcete si rozšířit znalosti v tomto odvětví? Potom se začtěte do následujících řádků, kde Vám odpovíme na ty nejčastější otázky týkající se platebních karet v mobilních telefonech a správy peněz v mobilu.
Jde o technologii Near Field Communication využívanou v rámci bezdrátových plateb. V její prospěch hovoří bezpečnost, rychlost a platba na krátkou vzdálenost.
Ano, v mobilním telefonu můžete mít uložené různé typy karet. Typickým příkladem jsou slevové nákupní karty, ale také letenky a mnohé další. Možnosti moderních technologií neznají mezí.
Tím prvním je určitě zabezpečení přístupu do mobilního telefonu. Ať už je to biometrikou, kódem nebo pinem. Zároveň se klade důraz na bezpečnost přenosu dat při placení.
Ano, tyto aplikace lze využívat bez připojení k internetu. Online režim je vhodný například pro zálohování dat do cloudu.
Platební záznamy jsou přenášeny automaticky. Zároveň mohou být vhodně kategorizovány. To Vám ušetří spoustu času a Vy můžete sledovat jen dodržování nastaveného rozpočtu.
Placení mobilem je zkrátka trendy
Okuste možnosti novodobých technologií na vlastní kůži a využijte placení mobilem. Mít peníze v dnešní době pod kontrolou chce naprosto každý. Spojte tedy platby mobilním telefonem a mobilní správu financí do jednoho celku. Ať už to bude skrze mobilní bankovnictví nebo aplikaci pro tvorbu rodinného rozpočtu.
Publikováno: 20. 04. 2023
Kategorie: Aplikace