Roaming je třeba si pohlídat od A až do Z

Roaming je jednou z velice oblíbených telekomunikačních služeb, kterou využíváme především při cestách do zahraničí. Ve své podstatě jde o poskytování mobilních služeb v jiné síti mobilního operátora, než je ten tuzemský. Právě díky povolenému roamingu jste schopni si zavolat z dovolené nebo z pracovní cesty mimo Českou republiku.

Roaming a jeho ceny v Evropě

Roaming je službou, za kterou si obecně připlácíte. Oproti běžným cenám volání může být mnohonásobně vyšší. V rámci evropského cestování se v tomto směru stal zlomový datum 15.6.2017. Právě od té doby je možné v rámci Evropské unie využívat mobilní a datové služby za stejných cenových podmínek, jako v České republice.

Za roaming si nebudete připlácet i v některých ostatních zemích mimo Evropskou unii, včetně dalších výjimek. Je to například Norsko, Lichtenštejnsko, Vatikán, San Marino, Island, ostrovy Guadeloupe, Francouzská Guyana, Velké Británie nebo ostrova Man.

Pozor na příplatky za volání v zahraničí

Na druhou stranu si musíte dát pozor, kde za roaming budete platit. Příplatky jsou totiž i mezi známějšími zeměmi, do nichž by to možná mnozí z Vás neřekli. Je to Srbsko, Černá Hora, Andora a Švýcarsko. Nižší ceny jsou pochopitelně u zemí, kam Češi cestují poměrně často. Do tohoto seznamu patří i Spojené státy americké, Kanada, Egypt a Turecko.

Oproti tomu si pohlídejte to, když vyrážíte do exotičtějších destinací, kde se ceny za roaming mohou šplhat klidně až přes 60 Kč za minutu. A to u všech tuzemských operátorů, mezi něž patří O2, T-Mobile a Vodafone.

Levnější alternativa volání

Právě v zemích, kde je drahý roaming je mnohdy lepší zvolit zcela jiné a ekonomičtější řešení z pohledu volání. Vyplatí se pořídit si SIM kartu tamního operátora. Tím pádem budete používat jiné telefonní číslo, budete však volat v dané zemi za jejich ceny. To je při komunikaci v konkrétní destinaci určitě výhodnější řešení než roaming.

Publikováno: 14. 09. 2020

Kategorie: Operátoři

Autor: BohumilHrabal

Tagy: příplatky | roaming | volání v zahraničí | zahraniční roaming