Virtuální operátoři mají v České republice své pevné místo

Pojem virtuální operátor se v posledních letech objevuje poměrně často. Jestliže nevíte, co si představit pod slovním spojením virtuální operátoři, povíme Vám to. Jde o operátory, kteří nedisponují svou vlastní infrastrukturou, takže využívají techniku operátorů jiných. Pod vlastním názvem pak nabízí své služby.

Z pohledu poskytování infrastruktury je to v Česku poměrně jasné. Využívány jsou sítě operátorů jako jsou Vodafone, O2 a T-Mobile.

Typy virtuálních operátorů

Virtuální operátoři se dělí do skupin podle samotného způsobu poskytování služeb. Tím nejtypičtějším příkladem jsou MVNO operátoři neboli Mobile Virtual Network Operator. Mobilní služby jsou nabízeny koncovým zákazníkům. Další skupinu tvoří virtuální operátoři nakupující služby od hostitelského mobilního operátora. Tento MVNE operátor neboli Mobile Virtual Network Enabler pak cílí spíše na ekonomicky slabší zákazníky.

Nejznámější virtuální operátoři

V česku existuje skutečně přemíra virtuálních operátorů. Dalo by se tvrdit, že jich jsou doslova desítky. Pokud jde o plnohodnotného virtuálního operátora MVNE, tak tím je například společnost 99 Mobile a DH Telecom.

Výčet MVNO virtuálních operátorů bude samozřejmě daleko bohatší. Jmenovat lze například známý BLESKMobil, který využívá služeb sítě O2. Jeho předností je sázka na nulové poplatky, jednoduchou aktivaci služeb a v neposlední řadě levné volání do všech sítí. Zajištěn Vám může být i velice rychlý a pohodlný přenos vlastního čísla.

A jací další virtuální operátoři patří mezi ty populární? V rámci T-Mobile sítě je to například KAKTUS. Ten sází na balíčky služeb, z nichž je možné sestavit si tarif dle vlastních potřeb. Zkrátka tarif na míru. A co s nevyčerpanými jednotkami v daném měsíci? Ty mohou být převáděny do toho dalšího.

Pokud jde o mobilní síť Vodafone, tam představuje známého virtuálního operátora Oskarta, kterou mnozí znají z let minulých. Právě s ní můžete mít data v kapse za pár korun a budete si užívat levného volání do všech sítí. Virtuální operátoři jsou zkrátka cenově zajímavou alternativou.

Publikováno: 13. 09. 2020

Kategorie: Operátoři

Autor: BohumilHrabal

Tagy: BLESKMobil | KAKTUS | operátoři | Oskarta | virtuální operátor | virtuální operátoři